KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
pw NARODZENIA N.M.P.
W PORĄBCE

kosciol strona stary      kosciol strona

Zanim został wybudowany kościół w Porąbce, mieszkańcy tej wsi należeli do parafii Czaniec. W 1904 r. przystąpiono do budowy kościoła, chcąc się uniezależnić od parafii czanieckiej, gdzie kościół wymagał nie tylko remontu, ale gruntownej przebudowy. Budowę kościoła w Porąbce ukończono w 1907 r., kiedy to również dokonano jego poświęcenia, a samodzielną parafią stała się Porąbka w 1909 r., po przybyciu pierwszego stałego duszpasterza.

Kościół jest murowany, z piaskowca ciosanego, jednonawowy, w stylu neogotyckim.

Renesansowy ołtarz główny pochodzi prawdopodobnie z kościoła parafialnego w Kętach.

W ołtarzu głównym widnieje pozłacany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a nad nim obraz Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy oraz płaskorzeźba Ducha Świętego.

W miesiącu październiku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zasłaniany jest obrazem Matki Bożej Różańcowej a na czas Wielkiego Postu wtawiany jest obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego.Boczne figury to Św. Dominik i Św. Franciszek z Asyżu.

Tzw. ołtarz posoborowy, przy którym dziś sprawowana jest Eucharystia oraz ambona zostały wykonane z marmuru w 1995 roku.

Boczne ołtarze są neogotyckie, drewniane, jeden ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa z figurami Św. Bartłomieja i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, drugi ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z najpiękniejszą rzeźbą w kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Józefa.

Ponadto w kościele znajduje się obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego oraz obrazy Matki Boskiej Bolesnej i Pana Jezusa w Ogrojcu, które umieszczane są w ołtarzach w okresie Wielkiego Postu.

W nawie na filarach, nad zacheuszkami umieszczone są się figury czterech Ewangelistów, dawniej zdobiących ambonę.

Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z 1909 roku.

Od 1912 roku czas na wieży kościelnej odmierza czterostronny zegar. W 1950 r. ufundowano nowe dzwony. Są to z kolei trzecie dzwony w historii 100-letniej historii świątyni w Porąbce

W latach 1984 - 1986 wykonano witraże: w prezbiterium – dwa o tematyce eucharystycznej i jeden przedstawiający Ducha Świętego (niestety zasłonięty), w nawie – przedstawiające tajemnice Maryi (Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Narodzenie Pana Jezusa, Matka Boża Bolesna stojąca obok krzyża, Wniebowzięcie, Ukoronowanie na Królową nieba i ziemi) oraz kolorystyczny motyw w rozecie na frontonie kościoła.

Z najcenniejszych naczyń liturgicznych, używanych do dzisiaj, zachowały się m. in. kielich i puszka z 1906 roku, kielich i puszka z 1907 roku. monstrancja z 1906 roku oraz inne: kadzielnica z łódką, lichtarze – obecnie używane przy katafalku, posrebrzane ampułki, kociołek na wodę święconą.