KAPLICA MATKI BOŻEJ WSPOMOŻENIA WIERNYCH W KOZUBNIKU

Kapliczka na Kozubniku

Najprawdopodobniej powstała ona na przełomie XVIII i XIX wieku, przy czym w pierwotnej wersji front kapliczki był zwrócony w stronę potoku Mała Puszcza.

Po II wojnie światowej, w latach 50- tych, przy okazji budowy tamy na tymże potoku, kapliczkę przebudowano. Postawiono ją na częściowo zburzonych i zasypanych murach starej kapliczki, a także „odwrócono” ją frontem w stronę drogi prowadzącej na Kozubnik.

W nocy z 22 na 23 lipca 2001 roku kapliczkę zdewastowano, kradnąc stuletni obraz Matki Bożej, figurkę Maryi,  figurę Pana Jezusa Upadającego pod Krzyżem (prawdopodobnie z XIX wieku), mosiężną Pasyjkę oraz trójramienny lichtarz i świece. Zniszczono drzwi oraz oświetlenie obrazu. Mieszkańcy Kozubnika, poruszeni tym smutnym wydarzeniem postanowili własnymi siłami przywrócić dawną świetność kapliczki.

Opracowano na podstawie książki

ksiązkę z filmem/dvd/ można zakupić w zakrystii po Mszach Św.