KAPLICA MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W WIELKIEJ PUSZCZY

kaplica w Wielkiej Puszczy

Jest takie miejsce w gminie Porąbka, o którym ks. Władysław Zązel powiedział: „Jest tu koniec chleba a początek nieba”. Maleńkie poletka rozpostarte na stromych zboczach uniemożliwiają jakąkolwiek mechanizację. Dlatego też miejscowość szybko zmieniła swój charakter z rolniczego na rekreacyjny.

Rolę pierwszej kaplicy spałniała miejscowa dwonnica, w której pierwszą Mszę Św. odprawił w 1969 roku ks. Józef Straczek. Nad prowizorycznym ołtarzem powieszono obraz Matki Bożej Różańcowej, który czekał na tę chwilę przez dziesięciolecia.

W 1889 zakupili go uczestnicy pieszych pielgrzymek do Kalwarii. Obraz ten wędrował między  dwoma domami Targoszów i Jurczaków w zależności od tego, gdzie śpiewano Różaniec. Do domów tych schodzili się mieszkańcy Wielkiej Puszczy na nabożeństwa majowe. Przeniesienie obrazu do dzwonnicy jest momentem przełomowym w jej historii. Od tej pory coraz częściej dzwonnicę nazywa się kaplicą. I właśnie Matka Boża Różańcowa zostaje patronką tego maleńkiego domu Bożego.

Przez kilka lat Msze Święte sprawowane były w bardzo trudnych warunkach – zimą dokuczał mróz, latem ulewne deszcze – w kapliczce starczało bowiem miejsca jedynie dla księdza i ministrantów. Mieszkańcy zachęceni przez księdza proboszcza dobudowali pomieszczenia dla wiernych.

Następca ks. kan. Jozefa Strączka, ks. kan. Eugeniusz Nycz, widział wielką potrzebę budowy nowej kaplicy w bardziej dostępnym miejscu. W roku 1994 w 25-lecie stałego duszpasterstwa w Wielkiej Puszczy i  postanowiono wybudować nową, murowaną kaplicę.

W celu budowy kaplicy powstał komitet, który m.in. zbierał ofiary na ten cel od mieszkańców stałych i sezonowych a także w sąsiednich parafiach.

Nad całością prac czuwał Stanisław Konior. W 1998 roku wzniesiono mury, a dach pokryto ceramiczną dachówką. Sufit opiera się na szerokiej na metr belce, przywiezionej aż ze Szczecina.

8 sierpnia 1999 roku odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża na wieżę budującej się kaplicy, której przewodniczył ks. Krzysztof Staniszewski, proboszcz z Roczyn. Również wtedy, razem z krzyżem, założono dzwon, przeniesiony ze starej dzwonnicy.

12 sierpnia 2000 roku, biskup Tadeusz Rakoczy dokonał uroczystego poświęcenia kaplicy w Wielkiej Puszczy, która wraz z ołtarzem polowym przy kościele parafialnym stała się jubileuszowym votum na Rok 2000.

W kolejnych latach upiększano kaplicę m.in. przez płaskorzeźby Matki Bożej Różańcowej oraz św. Huberta. Ta ostatnia została ufundowana przez Koło Myśliwych, którzy co roku w tej kaplicy mają swoją Mszę św. z okazji dnia swojego patrona.

Coniedzielną Eucharystię celebruje się tu o godz. 1000.

Opracowano na podstawie książki

ksiązkę z filmem/dvd/ można zakupić w zakrystii po Mszach Św.