XX-lecie Międzywojenne i II Wojna Światowa

... a na jego miejsce w 1915r. przychodzi ks. Stanisław Szybowski.

W 1916 r. parafia przeżywa radośnie pierwsze prymicje - ojca Hieronima Pszczółki z Zakonu Braci Karmelitów Bosych

Rok 1918, to wreszcie koniec wojny. Nie wiadomo ilu parafian zginęło od kul, ilu zmarło od chorób, ilu zaginęło, bowiem nie dotarły do Urzędu Parafialnego żadne zawiadomienia.

W 1923 roku rolnicy z Porąbki kupują nowy dzwon do kościoła.

Mimo urodzajnego  roku 1924 , kronikarz parafialny pisze o dużej drożyźnie.
W tym roku Porąbkę znów nawiedza powódź, która niszczy dużo plonów. To samo w 1925 roku, kiedy to występują aż cztery razy stany powodziowe, niszczące nie tylko uprawy, ale brzegi, drogi, a nawet niektóre domy.

W 1926 Jak odnotowuje kronika parafialna, rok ten zapisał się jeszcze jednym  ważnym wydarzeniem w życiu parafii - we wrześniu Ks. Metropolita Adam Sapieha odbywa w Porąbce wizytację kanoniczną i udziela 375 osobom Sakramentu Bierzmowania.

W lipcu 1928 roku odnowiono ołtarz Serca Pana Jezusa i sprawiono do kościoła feretron z figurą Serca Jezusowego.

W czerwcu 1929 roku  8 września,
w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny,zostaje poświęcony kamień węgielny pod budowę nowej plebanii.
O olbrzymim zaangażowaniu parafian
i księdza proboszcza w budowę świadczy fakt, że jeszcze tej samej jesieni postawiono budynek w stanie surowym.

1931 Dnia 31 lipca przy obecności wielu kapłanów i ludzi świeckich,
ks. dr Adolf Włodek – proboszcz w Kętach dokonał poświęcenia nowo zbudowanej plebani

Kronika parafialna odnotowuje, że "dnia 11 września 1932, w dzień odpustu, w przejeździe z Międzybrodzia Bialskiego o godz. 5-tej, p. Józef Haller, generał , odwiedził tutejszy kościół a po modlitwie, ku zbudowaniu wiernych wstąpił na plebanię".

We wrześniu 1934 roku, w czasie uroczystości odpustowej obchodzono zarazem jubileusz 25-lecia parafii i poświęcono nowy dzwon

W 1936 roku, parafia przeżywa kolejne prymicje swojego rodaka
- ks. Antoniego Wykręta.

Rok ten przynosi również kolejne, ważne dla społeczności Porąbki wydarzenie - 13 grudnia Ks. Metropolita Adam Stefan Sapieha dokonuje poświęcenia zapory wodnej. Uroczystość odbywa się z udziałem delegacji rządowej, posłów, władz wojskowych i okolicznych mieszkańców

W dniu 1 września 1939r., a był to pierwszy piątek miesiąca, o godz. 5.45 wieś budzi warkot niemieckich bombowców, które w swym niskim locie przeleciały nad wioską, zaporą i Domem Dziecka. Wielu uciekinierów od strony Żywca i okolic przejeżdża przez Porąbkę kierując się na wschód.Atmosfera udziela się także mieszkańcom Porąbki - mężczyźni uciekają, pozostają tylko kobiety, dzieci i starcy.

16 stycznia 1940 roku władze niemieckie wydają rozkaz usunięcia orła polskiego ze szkoły. Coraz bardziej ogranicza się "polskość". Usuwa się wszelkie polskie napisy, zastępując je niemieckimi, wprowadza własny, niemiecki porządek. Porąbka nazywała się "Porombka"

W 1940 kronikarz notuje "24 kwietnia były wielkie ogólne aresztowania, które nie ominęły i naszej wioski. Podłoże aresztowań było polityczne. Wcześnie rano zostało aresztowanych trzech studentów: Kazimierz Foltyn, Czesław Walusiak i Piotr Iskierka oraz zarządca lasów inż. Michał Kukla. Po dwóch dniach jednak powrócili".

Od roku 1941 nie urządza się żadnych procesji zewnętrznych z okazji uroczystości Bożego Ciała, Dnia Zadusznego czy Rezurekcji, z powodu zakazu wydanego przez władze niemieckie. Ostatnią Pasterkę odprawia się w 1939 roku.

17 lutego 1942 roku zabrano z parafii trzy dzwony kościelne i sześć sztandarów bez żadnego odszkodowania.

W 1944 r.na Święta Bożego Narodzenia doprowadza się do kościoła prąd elektryczny, na co zgodziły się władze niemieckie sądząc, że zostanie to dla nich.

Jednak w styczniu 1945 roku, ze względu na ofensywę radziecką, Niemcy zaczynają ewakuację wsi. A 27 stycznia ostatni Niemcy opuszczając wieś, palą most i wysadzają jedno przęsło zapory.

W roku 1950 parafianie zakupują trzy nowe dzwony :

Duży dzwon /310 kg/ z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej
z dwoma napisami :
  • "Królowo Korony Polskiej Błogosław Twojemu Ludowi"
  • "Dzwon ten ufundowany ofiarnością parafian w Porąbce k. Kęt, za ks. kanonika Stanisława Szybowskiego R.P.1950"

Średni /220 kg/ Z wizerunkiem św. Stanisława Biskupa i napisem :
  • "Głoszę wierność Kościołowi"

Mały dzwon /110 kg/ z napisem:
  • "Imię dzwonu Urban"

6 listopada 1951 r. w wieku 84 lat umiera Jan Gałuszka, najwybitniejsza postać Porąbki z czasów budowy świątyni. W czasie dni żałoby, mieszkańcy Porąbki oddają mu hołd, bijąc trzy razy w dzwony kościelne.

18 sierpnia 1952 roku przybywa do Porąbki pierwszy wikariusz ks. Julian Barcik, a 1954 roku zmienia go ks. Adam Świerczek

W tym też roku sprowadzono Siostry Duchaczki, które bardzo pomagają w parafii, udzielając się jako: kościelna, pielęgniarka i katechetka.

W kwietniu 1956 roku, po dłuższej chorobie umiera ks. Stanisław Szybowski...