baner strona

Historia parafii
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Porąbce

Przed 100-leciem

31 stycznia 2001 w Domu Kultury ma miejsce pierwsze spotkanie założycieli Parafialnego Klubu Sportowego „Millenium”, które wybiera 9-cio osobowy Zarząd. foto: Logo PKSu

Oficjalne rozpoczęcie działalności klubu odbywa się 21 marca. Inauguruje je uroczysta Msza Święta. W pracę trenerską bezinteresownie angażują się m.in. nauczyciele wychowania fizycznego ze szkół Porąbki. 31 marca Klub jest organizatorem zawodów sportowych w piłce siatkowej młodzieży szkół średnich i gimnazjum. 16 czerwca PKS „Milenium” bierze udział w diecezjalnej Parafiadzie w Bielsku-Białej. Klub z Porąbki zdobywa najwięcej wyróżnień i medali, plasując się na pierwszym miejscu w diecezji w rankingu podsumowującym cały sezon.

W nocy z 22 na 23 lipca 2001 roku cała parafia dramatycznie przeżywa dewastację kapliczki pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kozubniku. Skradziono stuletni obraz Matki Bożej, figurkę Maryi, figurę Pana Jezusa Upadającego pod Krzyżem (prawdopodobnie z XIX wieku), mosiężną Pasyjkę oraz trójramienny lichtarz i świece. Zniszczono drzwi oraz oświetlenie obrazu. Mieszkańcy Kozubnika, poruszeni tym smutnym wydarzeniem postanowili własnymi siłami przywrócić dawną świetność kapliczki.

W tym roku odczuwalną staje się – szczególnie w zimie – kolejna, wielka i kosztowna inwestycja, jaką jest nowe gazowe ogrzewanie, zastępujące dotychczasowe – elektryczne.

W niedzielę Miłosierdzia, 7 kwietnia 2002 roku siostra Magdalena Piekiełko ze Zgromadzenia Karmelitanek Misjonarek, składa profesję (pierwsze śluby zakonne) w Trzebini koło Żywca.

25 maja nad Porąbką przechodzi gradobicie na niespotykaną dotąd skalę. Miejscami spadła 20 cm warstwa gradu. Deszcz spowodował wielkie zniszczenia. Grad bardzo poważnie uszkodził także starą powłokę farby na dachu kościoła.

Końcem wakacji parafia żegna wikariusza ks. Andrzeja Zawadę. Wśród jego wielu zasług, na pewno tymi najbardziej widocznymi jest jego ogromne zaangażowanie w działalność wychowawczą PKS Millenium i współredagowanie „Sygnaturki”.

11 września odchodzi do Pana Marek Dukat – współtwórca „Sygnaturki”, związany z porąbczańskim Domem Wczasów Dziecięcych.

16 października, w 25 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ponad 400 mieszkańców parafii w Porąbce bierze udział w sztafecie „25 godzin na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II z Różańcem w ręku”. „Pałeczką” przekazywaną sobie przez uczestników sztafety jest różaniec.

Po wielu latach przerwy parafianie mają wreszcie możliwość ofiarowania swoich modlitw w intencji wytrwania w powołaniu kapłańskim dla Grzegorza Kierpca, który wstępuje do Krakowskiego Seminarium Duchownego

W Poniedziałek Wielkanocny 2004 roku parafianie wspólnie z ks. kan. Józefem Strączkiem dziękują Bogu za jego 90 lat życia i 65 lat kapłaństwa.

Parafia zyskuje także Dom przedpogrzebowy. Staje się nim kaplica św. Urbana, która dotychczas była otwierana jedynie raz w roku – w dzień swego patrona.

4 października parafianka z Porąbki Beata Górecka, a właściwie już siostra Maria Elżbieta od Królowej Różańca Świętego, obchodziła swój dzień pierwszej profesji zakonnej w klauzurowym klasztorze Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Pniewach koło Poznania.

2 kwietnia o godzinie 21.37, po blisko 27 latach Pontyfikatu, do Domu Ojca odchodzi Ojciec Święty Jan Paweł II. Podobnie jak w chrześcijańskich świątyniach całego świata, tak i w Porąbce, na żałobnej Mszy Świętej gromadzą się tłumy wiernych. Jak pisze ksiądz proboszcz w „Sygnaturce” - by pomieścić wszystkich wiernych, potrzeba by trzech świątyń wielkości naszego kościoła parafialnego.

W sierpniu przedstawiciele młodych parafii wraz z grupą z całej gminy biorą udział w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii – planowanych przez Jana Pawła II a uświetnionych obecnością już Benedykta XVI.

Kontynuowane są przygotowania do obchodów stulecia kościoła. Z tej okazji parafialna grupa teatralna, pod przywództwem ks. Pawła Hubczaka przygotowuje widowiskowy spektakl „Spełnione marzenia”. Autorką scenariusza sztuki jest Dorota Gałuszka.

Przez cały rok 2006 zapraszani są kapłani z kazaniami, w których pomagają parafianom dziękować Bogu za wielkie dzieła, jakie dokonały się w ciągu 100 lat istnienia kościoła.

Rozpoczyna się generalny remont organów, trwający do jesieni. Przy tej okazji na podłogę chóru zostają założone panele a na wieży zamontowywane są dodatkowe, podwójne okna.

Jesienią parafianie udają się na pielgrzymkę do Lwowa. Zachwycają się dawnymi śladami polskiej kultury i nawiedzają grób św. abpa Józefa Bilczewskiego.

Do Krakowskiego Seminarium Duchownego wstępuje kolejny kandydat z Porąbki – Grzegorz Piekiełko.

Zostaje powołany Honorowy Komitet, którego zadaniem jest przygotowanie obchodów 100-lecia kościoła. W jego skład wchodzą przedstawiciele poszczególnych przysiółków parafii i organizacji społecznych wraz z starostą i wójtem.

1 stycznia 2007 roku ma miejsce uroczysta inauguracja Jubileuszowego Roku 100-lecia kościoła. W obchody tegoż Jubileuszu wpisuje się pielgrzymowanie do Ziemi Świętej a szczególnie do kościoła Narodzenia NMP w Jerozolimie, miejsca-matki porąbczańskiej świątyni.

Ks. proboszcz z delegacją odwiedza w Żywcu Arcyksiężną Marię Krystynę Habsburg – wnuczkę Marii i Karola Habsburgów. W imieniu parafii prosi, by przybyła do Porąbki tak, jak przed stu laty była obecna na poświęceniu świątyni jej babka, Maria Teresa Habsburg.

Prócz licznych wydarzeń natury religijnej, konieczna okazała się przebudowa chodnika prowadzącego do kościoła i odnowienie figur z bocznych ołtarzy. Najbardziej jednak niespodziewaną inwestycją była gruntowna renowacja krzyża z wieży kościelnej, którego spróchniała podstawa sprzed 102 lat mogła zagrażać zawaleniu się krzyża. Na powrót krzyż zostaje umocowany do elementów metalowych, a jego podstawa jest  wykonana z blach nierdzewnych.

Z początkiem września 2007 roku  w parafii odbywają się Misje św., które są bezpośrednim duchowym przygotowaniem do centralnych obchodów jubileuszowych, jakie odbywają się 8 i 9 września tegoż roku.

8 września uroczystej Mszy św. przewodniczy ks. Biskup Tadeusz Rakoczy, który udziela błogosławieństwa na kolejne 100-lecie parafii.

/więcej na ten temat znajdziesz w zakładce : 100-lecie/

 
free pokerfree poker