Narodziny parafii

W końcu powstaje parafia i pierwszym jej samodzielnym duszpasterzem w Porąbce zostaje mianowany ks. Bartłomiej Kutek, który przybywa tu 1 września 1909 roku

Ksiądz Proboszcz rozpoczyna pracę od uporządkowania zakrystii, kancelarii parafialnej i domu mieszkalnego.

Rok 1910 owocuje licznymi inwestycjami na rzecz kościoła, a wśród nich znajdują się organy,

ufundowane przez ks. dra A. Molińskiego z Żywca.

Prawdopodobnie około 1910 roku na wieży kościelnej znalazły się trzy dzwony. Nie długo było im dane dzwonic z tego miejsca, gdzyż w 1916 r. zarekwirowano dwa a w 1917 r. ostatni z dzwonów na potrzeby armii Austro-Węgier.

W roku 1912 roku na wieży zostaje zamontowany czterostronny zegar. Jak podaje kronika : "jest to cenny nabytek upiększający kościół i regulujący czynności w kościele i w szkole".
Po dzisiejsze czasy jest on,co kilka dni, nakręcany ręcznie!!!.

W roku 1914 po raz pierwszy w historii Porąbki –jak pisze kronikarz
"ku wielkiej radości parafian" - przedstawiono jasełka, które stały się tradycją parafii i są do dziś wystawiane przez młodzież .

Rok 1914 przynosi także wybuch I wojny światowej. Z Porąbki na front idą wszyscy zdrowi mężczyźni w wieku od 18 do 42 lat. Jak odnotowuje kronika, w tym czasie "mimo ogólnego zepsucia wskutek wojny, parafianie prowadzili się moralnie, nie uprawiali lichwy, nie było rabunków i rozbojów."

W 1915 roku parafię opuszcza ks. Bartłomiej Kutek...

Historia parafii opracowana na podstawie książki

książkę z filmem/dvd/ można zakupić w zakrystii po Mszach św.